Domov

Kategória / Výrobcovia


Všetko o nosení
Všetko o plienkach
Návody
Fotogaléria
Vaše otázky
Kontakt
Obchodné podmienky
GDPR
Poštovné

Kontakt:
Andrea Kundríková
Prostějovská 42
080 01 Prešov

Prevádzka: Komenského 2
Po - Pi: 14:00 - 17:00
Kontakt: mobil: 0905 573 015
andrea@nosime.sk

Spolupracujeme
Srdce na srdci

Starostlivosť o šatky

 

Základné body v starostlivosti o všetky šatky:

1. Vždy dodržiavajte pokyny výrobcu na štítku šatky!!!

2. Novú šatku vyperte a vyžehlite. Proces výroby šatky sa tak ukončí, šatka sa „zrazí“ na určenú veľkosť (tkajú s dlhšie a vypratím získavaju určenú dĺžku) a bude pripravená na použitie. A ešte jeden dôvod – hygienický.

3. Používajte tekutý prací prostriedok bez optických rozjasňovačov a bielidiel. Nikdy nepoužívajte aviváž.

4. Ak máte šatku farebnú (napr. červenú, tyrkysovú, zelenú) vyperte ju samostatne, pri praní sa môže prebytočná farba uvoľnit a zafarbiť aj ostatnú bielizeň.

5. Odstreďujte pri miernych otáčkach, šatky s vlnou a kašmírom sa nesmú odstreďovať.

6. Sušte najlepšie rozloženú na sušiaku.

7. Sušenie v sušičke  – pri nízkych teplotách, vlnu, kašmír, hodváb nesušiť v sušičke. Vždy sa riaďte pokynmi na štítku! Sušenie v sušičke je vhodné napr. na bavlnené šatky.

8. Žehlenie – niektoré šatky, napr. s prímesou ľanu alebo konope žehlite pravidelne, vyhnete sa tak vytváraniu skladov, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť životnosť šatky. Bavlnené šatky nevyžadujú časté žehlenie, ľanové je najlepšie žehliť po každom použití. Žehlite s použitím pary, bambus a hodváb bez naparovania.

9. Škvrny odporúčame odstrániť žlčovým mydlom, ktoré nanesiete na škvrnu, necháte niekoľko minút pôsobiť a vyperiete.

10. Ak šatka obsahuje dve a viac prímesí, riaďte sa podľa tej, ktorá je najcitlivejšia (najchúlostivej­šia).

 

Prímesi 

Bavlna – nevyžaduje špeciálnu údržbu, novú šatku vyperte pri 30–60 °C podľa pokynov na štítku, vyžehlite a môžete ju nosiť. Žehlenie po prvom vypratí odporúčame, ale ďalšie žehlenie nie je podmienkou. Šatka vďaka vyžehleniu bude mäkká a bude sa lepšie viazať. Bavlnené šatky sú ideálne pre začiatočníkov.

Mercerovaná bavlna – špeciálne upravená bavlna, ktorá má vyšší lesk a pevnosť. Starostlivosť ako o bavlnu.

Česaná bavlna – jemná, obvykle hustejšie tkaná, starostlivosť ako o bavlnu.

Ľan – šatky sú od začiatku tuhšie, ale rýchlo zmäknú a zanosia sa.  Šatky s ľanom sa perú v dostatočnom množstve vody. Sú vhodné na leto, pretože sú priedušné a chladivé. Ale na jedno si treba dať pozor, žehliť často, aby sa nevytvárali sklady, po každom použití šatku rukami uhladiť a poskladať, ideálne skladať zakaždým inak. Ak šatku istý čas nenosíte, pravidelne ju „preskladajte“, t.z. poskladajte tak, aby boli prehyby na iných miestach ako predtým.

Konope – je veľmi odolné vlákno, ale je možné ju rýchlo znehodnotiť nesprávnym praním. Konopnú šatku musíte prať v dostatočnom množstve vody, musí plávať. Nesprávnym praním a použitím pracieho prášku, ktorý nie je tekutý, možete vlákna poškodiť a vlákna sa môžu stať lámavými a postupne (netrvá to dlho) sa môže úplne znehodnotiť. Vždy perte len tekutými prostriedkami ! Ale na jedno si treba dať pozor, žehliť často, aby sa nevytvárali sklady, po každom použití šatku rukami uhladiť a poskladať, ideálne skladať zakaždým inak. Ak šatku istý čas nenosíte, pravidelne ju „preskladajte“, t.z. poskladajte tak, aby boli prehyby na iných miestach ako predtým.

Tussah hodváb, surový hodváb – perte na 30 °C, vlhký hodváb je citlivý na svetlo, šatku nikdy nesušte na priamom slnku alebo v sušičke. Ak budete žehliť, tak na najnižšom stupni bez naparovania. Šatka s hodvábom je veľmi nosná a veľmi prijemná. Neodporučame ich začiatočníkom, pretože bývaju kĺzavejšie a môžu sa horšie doťahovať. Pirímes vhodná na leto aj zimu.

Bambus – dobre saje, je ľahký a priedušný. Bambusove vlákno býva hladké, preto môže kĺzať. Pranie podľa štítku, nie je potrebné žehlenie, a ak áno, bez naparovania.

Repreve – umelé vlákno vyrbené z recyklovaných materiálov (PET fľaše bez obsahu BPA). Šatky  sú bezúdržbové, nekrčia sa, veľmi rýchlo schnú, sú pružné a po zanosení mäkké.

Vlna -obzvlášť jemna starostlivosť. Nesmie dôjsť ku kolísaniu teplôt, t.z. pranie pri 30°, neodstreďovať, nesušiť v susičke. Aj pri programe na vlnu može dochádzať k tomu, že je po praní je šatka vypláchnutá v ľadovej vode, čím môže dôjst k splsnateniu. Najlepšie je ručné pranie.Po vypraní zabalte šatku do osušky a tým z nej vysajte vodu, potom ho rozložte ma sušiak, šatka by mala schnúť vo vodorovnej polohe. Ak budete žehliť, žehlite programom na žehlenie vlny. Pružia iba trošku a vôbec sa nekrčia. Ak niekomu vlna prekáža, škriabe, odporúčame merino vlnu, ktorá je vhodná aj pre atopikov

Merino vlna -obzvlášť jemna starostlivosť. Nesmie dôjsť ku kolísaniu teplôt, t.z. pranie pri 30°, neodstreďovať, nesušiť v susičke. Aj pri programe na vlnu može dochádzať k tomu, že je po praní je šatka vypláchnutá v ľadovej vode, čím môže dôjst k splsnateniu. Najlepšie je ručné pranie.Po vypraní zabalte šatku do osušky a tým z nej vysajte vodu, potom ho rozložte ma sušiak, šatka by mala schnúť vo vodorovnej polohe. Pružia iba trošku a vôbec sa nekrčia. „Superwash merino“ môžete prať v práčke. Nie je potrebné ju žehliť.

Kašmír – prací prostriedok na vlnu, príp. šampón na umývanie vlasov. Perte v rukách a vyplákajte v dostatočnom množstve vody, aby sa prebytočny prostiedok vyplavil. Sú náchylnejšie na mechanické poškodenie. Ostré predmety a takisto j silný tlak v jednom bode môže tkaninu poškodiť. Luxusná prímes,  vďaka termoregulačným vlastnostiam je vhodný na zimu, lebo krásne hreje, ale aj na leto, lebo odvádza vodu a teplo. Zvyčajne sú to šatky mäkké, pohodlné na ramenách.

Tencel – vhodné na leto, je chladivý, podobný hodvábu, ale menej náročný na pranie. Môže sa žehliť, ale nie je to potrebné.

 

Iné prímesi:

Seacell

Kapok

Ramie

 

 


Aktuality
Prispôsobiteľný, nastaviteľný, mäkký, šýlový, od jedného mesiaca až do 20 kg. Vo veľkostiach Standard a Toddler.Ak nechcete šatku ani nosič, DidyTai je pre Vás to pravé riešenie.
Nosiče Babyšatky Oblečenie Doplnky O obchode
Nosič Manduca
Nosič Ergo
Nosič Kibi
Nosič Tula
Nosič Fidella Fusion
Nosič Storchenwiege
Nosič Isara
Nosič Moby
Nosič Lenny Lamb
Babyšatky Storchenwiege
Babyšatky Moby - elastické
Babyšatky Hoppediz
Babyšatky Didymos
Babyšatky Yaro
Babyšatky Je port mon Bebe - elasticke
Babyšatky Fidella Babyšatky LoktuShe
Babyšatky Pure Baby Love
Hoppediz Merino
Na nosenie
MaM kapsa
Design Socks
Čiapky, kukly
Softshellova kapsa Angel Wings Bunda Wallaby
Bunda Diva Milano
Miomat
Flip and Tumble
Deka Disana
Overal Lenny Lamb
Mikiny Lenny Lamb
Zľavnený tovar
O firme
Požičovňa
Poštovné
Obchodné podmienky
Reklamčný formulár