Dojčenie a nosenie dieťatka
Takmer každej z nás sa už stalo, že na prechádzke vonku bola naša ratolesť hladná a nezostalo nič iné, len zastaviť a nájsť si pokojný kútik na dojčenie. Je nepríjemné počúvať hladný plač bábätka a bežať s ním domov, aby sme mu mohli dať milované mliečko. A pre mamičku je ešte nepríjemnejšie, keď si ju ľudia obzerajú, akoby prišla z inej planéty, keď chce svoje dieťatko dojčit na verejnosti. Stalo sa mi to niekoľkokrát, niektorí ľudia sú chápaví, iní zase nie sú. Najmenej príjemné sú odsuzdujúce pohľady ľudí, ktorí nedokážu pochopiť a akceptovať potreby malého dieťaťa.
Babyvak, baby šatka aj naše nosiče Ergo a Patapum sú výhodné v tom, že umožňujú mamičke dojčiť svoje dieťatko diskrétne a bez toho, aby ste si museli hľadať voľnú lavičku a čeliť zvedavým pohľadom okoloidúcich. Často sa stáva, že mamička v šatke dojčí svoje dieťa a nikto si to ani nevšimne, je to naozaj nenápadné a pohodlné. Okrem toho má aj dieťatko svoje súkromie, neruší ho okolie a môže sa v pokoji napapať.
Babyvak a babyšatka umožňujú dojčenie dieťatka poležiačky, takisto aj nosič Ergo so špeciálnou vložkou pre novorodencov. Keď dieťatko podrastie, môžete vyskúšať dojčenie vo zvislej polohe, takže prechádzku a hladné dieťa zvládnete úplne hravo.
V nosiči Patapum sa dá dojčiť posediačky, čo pre detičky cca od 5–6 mesiacov nie je žiaden problém, v tomto veku deti chcú mamine mliečko bez ohľadu na polohu, v akej sú.
Laktačná kríza
Nosenie dieťatka však nielen uľahčuje prechádzky a výlety. Pomáha prekonávať krízy, ktoré pri dojčení často vznikaju – tzv. laktačné krízy. Laktačná kríza je obdobie, počas ktorého je dočasne znížená tvorba mliečka, bábätko je nespokojné, niekedy hladné, chce neustále papať a byť pri prsníku. Na jednej strane vieme, že časté prikladanie počas laktačnej krízy je jednou z prvých podmienok jej úspešného prekonania. Na druhej strane je dosť obmedzujúce mať dieťatko každú chvíľu na rukách a dojčiť ho. Doma toho veľa urobiť nestihneme, s dieťaťom na rukách sa nedá variť a ani veľmi upratovať.
V týchto prípadoch sa veľmi osvedčili babyšatky a babyvak, pretože umožňujú mať dieťatko pri sebe a zároveň mať voľné ruky. Ak je dieťatko umiestnené v babyvaku alebo baby šatke môžete ho dojčiť takmer „nonstop“. To, čo by za normálnych okolností nebolo možné, zvládať dojčenie aj domácnosť sa s týmito pomocníkmi dá bez problémov zvládnuť. Mnohé deti, ktorých mamičky prekonávajú laktačnú krízu cítia maminu neistotu , jej obavy a tieto pocity sa na deti prenášajú, Detičky sú nespokojné a chcú byť stále pri mame. Nosenie je v takejto situácii pre mnohé z nás vykúpením, pretože bábätko je pri mamke spokojnejšie, má nablízku mliečko.
Častým prikladaním sa tvorba mlieka ďalej stimuluje a dostatočnou stimuláciou sa tvorba mlieka zvyšuje. Dieťa je teda spokojné. Mamina stíha dojčenie, starostlivosť o domácnosť, nosenie dieťatka – nemusí byt v strese a bežať k plačúcemu a hladnému dieťatku – ak si dieťa vyžiada svoje mliečko, mamina mu ho ponúkne. Odbúra pri tom stres a keď je mamina pokojná, je pokojné aj dieťa. Duševná pohoda je pri prekonávaní laktačnej krízy takisto dôležitá. Keď sa teda takto spojí viac pozitívnych faktorov, laktačná kríza sa prekonáva oveľa ľahšie mamičke aj dieťatku.
Dojčenie a choré dieťa.
Akýkoľvek problém, prerezávanie zubov alebo choroba spôsobí nespokojnosť dieťatka. Ak sa k tomu pridruží ešte horúčka a dieťa odmieta iné tekutiny, je ochotné piť iba mamičkine mlieko, veľkú pomoc v takejto situácii poskytuje nosenie dieťata – či už vo vaku, šatke alebo nosiči Ergo či Patapum. Bábo, ktoré trápia zúbky, boľavé hrdielko alebo vysoká teplota chce byť pri mame, podľa možnosti stále. Nikde inde nie je lepšie ako v maminom náručí. Najlepším liekom je materské mliečko, nás neraz zachránilo pred dehydratáciu, keď mala dcérka vysoké horúčky a nechcela nič iné okrem prsníka. Jednak sa pri dojčení upokojila, jednak dostala vždy po troške tekutiny. Ak aj nechcela vodu alebo čaj, nevadilo to, ona si vypila toľko mliečka, koľko bolo potrebné. A ja som sa mohla venovať okrem nej aj starostlivosti o prvorodenú dcérku a domácnosť.- Výhody nosenie detí
- Prečo nie klokanka
- Predčasne narodené deti
- Nosenie v zime
- Ako začať
- Prehľad úväzov
- Ako si vybrať
- 10 dôvodov prečo dieťa nosiť
- Oteckovia a nosenie detí
- Tabuľka veľkostí
- Nosenie v lete
- Výhody jednotlivých nosičov - porovnanie
- Testovanie babyšatiek - názory mamičiek
- Zaujímavosti
- Názor klinického psychológa
- Potrebujete pomoc?
- Úväzy - návody na viazanie
- Ďalšie návody na viazanie - video
- Návody na použitie ergonomických nosičov
- Babyšatky a rozdiely medzi nimi
- Starostlivosť o šatky
- Prímesi v šatkách a ich vlastnosti