Domov

Kategória / Výrobcovia


Všetko o nosení
Všetko o plienkach
Návody
Fotogaléria
Vaše otázky
Kontakt
Obchodné podmienky
GDPR
Poštovné

Kontakt:
Andrea Kundríková
Prostějovská 42
080 01 Prešov

Prevádzka: Komenského 2
Po - Pi: 14:00 - 17:00
Kontakt: mobil: 0905 573 015
andrea@nosime.sk

Spolupracujeme
Srdce na srdci

Mýty o látkových plienkach

Bavlnené plienky sprevádza v našom storočí veľa mýtov a povier.
Kde je pravda? Poďme sa na to pozrieť.

MÝTUS – s bavlnenými plienkami je veľa práce !!!

Jeden z najčastejších argumentov, prečo nepoužívať bavlnené plienky. 

Poďme sa pozrieť ako to naozaj je, krok po kroku.

    

 

Bavlnené plienky

Jednorazové  plienky

1.

Nákup plienok

jednorazový nákup

 opakovaný nákup

2.

Prebaľovanie

Separačnú vložku vyhodíte do koša

Plienku hodíte do koša na použité plienky

Jednorazovú plienku vyhodíte do koša

3.

 Starostlivosť o plienky každé dva dni

Plienky premiestnite do práčky, pridáte prášok na pranie, zapnete práčku

( cca 5 min)

Plienky povešiate

(12 plienok cca 10 min)

Pozbierate plienky zo sušiaku

(12 plienok cca 10 min.)

 

Kôš s použitými plienkami vynesiete do popolnice 

 

4.

Opätovné zakúpenie plienok

-----------------------------------------

Hľadanie akciových cien, návšteva supermarketu

 

5.

Časová náročnosť

1–2 hod. týždenne

?????????

Pokiaľ máte pocit, že tieto 1–2 hodiny týždenne radšej strávite s dieťaťom ako starostlivosťou o plienky skúste vešať vypraté plienky spolu s dieťaťom. Ak máte menšie dieťa, uviažte ho do šatky, ak je už dieťa staršie určite Vám rado bude podávať plienky alebo štipce.

 

MÝTUS – bavlnené plienky nie sú lacnejšie !!!

Tento „argument“ často počujeme, naše prepočty ale hovoria niečo iné. 

Urobili sme prepočet cien a porovnanie jednorazových a látkových plienok. Vychádzali sme z ceny 6.50 Sk za jednorazovú plienku pri prebaľovaní 6 x denne. 

Pri látkových plienkach sme počítali so základnou výbavou za 10.000.- Sk, započítali sme cenu vody, elektrickej energie, prací prášok, opotrebovanie práčky. Celý prepočet je robený na 2 roky používania plienok, čo je priemerná doba používania plienok. 


MÝTUS – bavlnené plienky sú nepohodlné !!!

S jednorazovými plienkami to jednoduché, zapneme suché zipsy a je to hotové…..

Moderné nohavičkové bavlnené plienky pripomínajú svojím tvarom plienky jednorazové. Zapínajú s na suché zipsy alebo patentkami. Manipulácia s nimi je veľmi jednoduchá a zvládne ju každý. Pokiaľ si vyberiete systém All-in-one ( všetko v jednom), nemusíte používať ani vrchné nohavičky, ktoré zabraňujú úniku vlhkosti. Na rozdiel od jednorazových plienok sa vám určite nestane, že vaše dieťa bude mať po prebudení mokrý chrbátik, pretože jednorazová plienka to „nezvládla“. Bavlnené plienky môžete používať i na cestách, ktoré netrvajú dlhšie ako 2–3 dni. Pri dlhších cestách samozrejme oceníte plienky jednorazové a pokiaľ použijete ekologické plienky, neutrpí tým ani vaše eko-svedomie.


MÝTUS – bavlnené plienky nie sú ekologické !!!

pretože….

sa musia prať, spotrebúva sa voda, elektrina a do prírody sa vypúšťa odpadová voda s práškom na pranie. 

Pri výrobe jednorazových plienok sa spotrebuje 10× viac surovín a 3× viac energie ako pri bavlnených plienkach (počítame už aj s energiou na pranie, moderné bavlnené plienky sa nežehlia). Jedno dieťa vyprodukuje cca 1 tonu problematického odpadu, ktorý nie je možné separovať (obsiahnutá buničina, gél, umelá hmota atď.….). Skládkuje sa až 200 rokov alebo sa spaľuje v spaľovniach. Nesmieme zabudnúť ani na vplyv dopravy, ktorá neustále prepravuje jednorazové plienky – z výroby do centrálneho skladu, do supermarketu, domov. Ak si vyberiete na pranie ekologicky šetrný prípravok a budete práčku vyťažovať podľa návodu prispejete tak k ochrane životného prostredia.

Bolo spracovaných mnoho serióznych štúdií o ekologickom vplyve jednorazových plienok, ktoré v porovnaní s bavlnenými plienkami jednoznačne preukázali ich negatívny dopad na životné prostredie.

Z tohto dôvodu mnohé krajiny podporujú projekty používania bavlnených plienok (plienkový servis- odvoz použitých plienok, dovoz čistých plienok apod.)

 

MÝTUS – bavlnené plienky nie sú hygienické !!!

Dnešná doba prináša niečo ako „ mikroorganizmus fóbiu“, a to hlavne za pomoci nadnárodných korporácií, ktoré vyrábajú pracie a čistiace prostriedky. Tento trend vyvoláva dojem, že pokiaľ dieťa nie je vychovávané v takmer sterilných podmienkach, tak nemôže prežiť. Bohužiaľ výrazný nárast atopických ochorení poukazuje na to, že práve prehnaná čistota je skôr na škodu. Mnohé seriózne štúdie popisujú vplyv prílišnej čistoty v rannom veku na rozvoj imunitného systému a vznik hypersenzitívnych reakcií, ktoré môžu vyústiť k atopii. Nesmieme samozrejme zabudnúť ani na vplyv životného prostredia a na genetické predispozície, ktoré dedíme po svojich rodičoch.

Späť k plienkam. Mnoho rodičov začne používať bavlnené plienky práve kvôli nepríjemným reakciám pokožky na zadočku ich dieťaťa na chemické látky, ktoré sú obsiahnuté v plienke (chlór, ktorý sa používa na bielenie plienok, dioxíny, ťažké kovy atď.)

Ak používate priedušný systém prebaľovania (bavlnené plienky, vlnené alebo fleesové vrchné nohavičky). zaistíte, na rozdiel jednorazových plienok, pokožke dieťaťa, že môže po celú dobu dýchať. Obmedzíte tak vznik nepríjemných zaparenín, s ktorými sa často ťažko bojuje (nie je nič neobvyklé používať antimykotické lieky už aj pri novorodencoch vďaka plienkovým dermatitídam).

Nedá mi nespomenúť štúdiu z Nemecka o vplyve jednorazových plienok na plodnosť mužov. Preukázalo sa, že v jednorazových plienkach je o cca 1–2 °C vyššia teplota, ako v bavlnenej plienke, čo má negatívny vplyv na vývoj semenníkov, na produkciu spermií a v konečnom dôsledku na plodnosť mužov v dospelom veku.

Rovnaký faktor- vyššia teplota a vlhko- majú za následok výskyt urogenitálnych infekcií najmä u malých dievčat ( vďaka kratšej močovej trubici sú náchylnejšie) a nárast gynekologických problémov.

 

MÝTUS – bavlnené plienky oneskorujú vývoj dieťaťa !!!

Táto predstava je v nás hlboko zakorenená. Celé generácie boli vychovávané s batohom na zadku a určite nie sú, neboli a ani nebudú zaostalejší ako dieťa so štíhlou jednorazovou plienkou. Batôžtek na zadočku dieťaťa oceníte pri prvých pokusoch dieťaťa postaviť sa na vlastné nohy, kedy funguje ako výborný tlmič pádov. Pokiaľ nemáte v byte koberec, funguje ako izolačná vrstva pred prechladnutím.

Veľa detí, ktoré poznám a ktoré nosia bavlnené plienky predbehli v motorickom vývoji deti so štíhlou jednorazovou plienkou. No a ak má vaše dieťa problém s vývojom bedrových kĺbov, oceníte automatické široké balenie, ktoré bavlnené plienky poskytujú.

 

MÝTUS – v bavlnených plienkach má dieťa stále mokrý zadok !!!

Moderné bavlnené plienky používajú materiály a technológie, ktoré odvádzajú vlhkosť smerom von z plienky. Použitie separačných vložiek pôsobí ako izolačná vrstva a neprepúšťa vlhkosť z plienky späť k zadočku. Pravidelné prebaľovanie min.5–6× denne zaručí, že vaše dieťa sa bude cítiť spokojne aj v bavlnenej plienke.


MÝTUS – bavlnené plienky sú nemoderné !!!

Prečo sa vracať k tomu, čo sme už raz zavrhli??? Práve pre tých pár dôvodov, ktoré sme už vyššie uviedli- zdravotné, ekologické a ekonomické. Neverte všetkému čo vám vnucujú výrobcovia reklám a výrobcovia jednorazových plienok.

Jednorazové plienky predstavujú neuveriteľný obchod- pri 50 000 narodených detí ročne sa v Slovenskej republike len v plienkach otočí cca 1,5 mld. korún. A to je jeden z dôvodov prečo Vás presvedčiť o používaní jednorazových plienok.


Aktuality
Vlnené oblečenie ManyMonths sa hodí do každého počasia, obzvlášť v zime, lebo zahreje dieťatko bez toho, aby mu bolo príliš horúco.Fleesový overal nielen pre nosene deti :-)
Nosiče Babyšatky Oblečenie Doplnky O obchode
Nosič Manduca
Nosič Ergo
Nosič Kibi
Nosič Tula
Nosič Fidella Fusion
Nosič Storchenwiege
Nosič Isara
Nosič Moby
Nosič Lenny Lamb
Babyšatky Storchenwiege
Babyšatky Moby - elastické
Babyšatky Hoppediz
Babyšatky Didymos
Babyšatky Yaro
Babyšatky Je port mon Bebe - elasticke
Babyšatky Fidella Babyšatky LoktuShe
Babyšatky Pure Baby Love
Hoppediz Merino
Na nosenie
MaM kapsa
Design Socks
Čiapky, kukly
Softshellova kapsa Angel Wings Bunda Wallaby
Bunda Diva Milano
Miomat
Flip and Tumble
Deka Disana
Overal Lenny Lamb
Mikiny Lenny Lamb
Zľavnený tovar
O firme
Požičovňa
Poštovné
Obchodné podmienky
Reklamčný formulár